Ah Eller Vah Eller, Corona’dan Kuruyan Eller

Herkese karantinalı günlerden merhabalar hepimizin şu zor dönemden nasibini alan ellerimiz için size tavsiyelerim ve  evde uygulayabileceğiniz pratik formüllerim olacak hadi başlayalım mı 😉

 

Kural 1) Temizlik bağımlısı olduğumuz şu günlerde ellerimizi korumak adına temizlik yaparken eldiven giymeye özen gösterelim aslında bu dönem değil her zaman yapmamız gereken bir kural olmalı bu durum.Temizlik malzemelerinin içindeki kimyasallar cildimizin ph seviyesine zarar vererek sağlığımız açısından tehtid oluşturan unsurlardandır.

Kural 2) El dezenfektanı ve Alkollü el temizleme ürünlerinden kuruyan ellerimiz için size bir tavsiye su ve sabunla temizlemek her zaman daha iyidir bu yüzden sıvı sabununuzun içerisine eser miktarda zeytinyağı damlatırsanız ellerinizin daha fazla kurumasının önüne bir nebze de geçmiş olursunuz.

 

Kural 3) Akşam yatacağınız zaman ellerinize kreminizi sürüp tek kullanımlık eldiven takıp yatarsanız sabaha pamuk gibi elleriniz olacaktır. Yok ben öyle yatamam diyorsanız yatmadan 20-25 dakika önce bu uygulamayı  yapıp yatabilirsiniz.

 

Kural 4) Tırnak ve Elleriniz için gün içinde peeling yapabilirsiniz nasıl mı? 1Çay kaşığı karbonat yarım çay kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla limonu karıştırıp tırnaklarınıza ve ellerinize sürüp 15-20 dakika beklettikten sonra duru suyla arıtınız. Elleriniz yumuşacık olacaktır.

Kural 5)Ellerinizi bebek şampuanıyla yıkayabilirsiniz. Bebek şampuanının Ph seviyesi ellerinize deforme etmeden temizleyeceğinden fazla kurumanın ve tahrişin önüne geçecektir.

Kural 6)Gün içinde ellerinizi ılık su dolu bir kabın içine yarım çay kaşığı tuz ve zetinyağı ve birkaç damla limon suyu ekleyerek bu suyun içinde su soğuyana kadar bekletip sonrasında soğuk suyla ellerimizi arındırmamız pamuk gibi ellere sahip olmamızda büyük rol oynayacaktır.

 

Kurak 7) Eğer eldiven kullanıyorsanız pudralı değil pudrasız nitril eldivenleri tercih etmelisiniz , pudralı eldivenler ellerinizdeki nemi fazlasıyla alıp,kurumasına sebep olacaktır.

Kural 8) Geçirdiğimiz şu zorlu günlerde hem ellerimizi, hem yüreğimizi temiz tutup, birbirimize iyi niyetler, güzel sözler sarfedebilmemiz dileğiyle, Sağlıkla kalın, evde kalın Hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir