Diyet/Sağlıklı Beslenmecilerin Eyvah Dedikleri İki Tehlikeli Bölge ve Direnme Metodları

DANGER ZONE#1:

Cuma günü…ya da Cumartesi?

Saat 6-7 gibi suları ..telefonlar çalıyooooorr! Bu akşam ne yapsaak? Önce bi yerlere gidelim birşeyler yiyelim sonra şurda içelim , şuraya da eğlenmeye gideriz ? Ok 8 de buluşuruz erken çıkın trafikkkk vaaaar!

Tabii ki siz sağlıklı besleniyosunuz,pardon ‘dikkat ediyosunuz’ diye siz ya da arkadaşlarınız dışarı çıkmayacak ya da eğlenmeyecek değilsiniz!

Sadece eskiye göre biraz daha tedbirli olmakta yarar var!Özellikle arkadaşlarla ya da birileriyle çıkılan yemeklerde ya da eğlenmeye gidildiğinde sıkıntı yaşıyoruz..Kaç gündür hatta haftadır dikkat ediyorum bu parti nerden çıktı şimdi ama yaa!?

 Di mi?:)

Umarım bunlar sizin de işinize yarar!:)

Evde ya da dışarı da olsun partiler her zaman güzeldir.Eğlenirsin,dans edersin,yersin,içersin,gülersin.:)

Buraya kadar her şey çok güzel.Masum gibi görünseler de su gibi olan görüntüsüne aldırmamalıyız.İlla ki bişeyler içmek isticeksek eğer kontrolü elden bırakmamalıyız.Ne yapmalı?

1.Partiye  ya da arkadaşlarınızla buluşmaya  gitmeden önce mutlaka karnınızı doyurun..Herkes yemek yerken siz de sadece giriş olarak bir çorba ya da yeşil bir salata ısmarlayıp arkadaşlarınıza eşlik edebilirsiniz.Kimsenin sizin dikkat ettiğinizi ya da diyet yaptığınızı bilmesine gerek yok.(Hayır yapma arkadaşının tabağından patates kızartması çalmaaaa!:)


2.Direk partiye gideiceksen eğer bir sakız al ve çiğne.Gece boyunca ağzın dolu olduğu için fındık-fıstığa ya da cipse saldırmassın.Bir noktaya kadar iyi bir oyalayıcıdır.

3.İÇKİLER!!!: Dedik ama di mi illa içicez.Normalde bu tip bir ortamda bira içmek en iyi tercih olabilir(kötünün iyisi).Tabii ki sadece yüzeysel olarak kalori bazında ele aldığımızda.Şarabın vücudumuza yararı daha çok biradan mesela.Bira şişik bir göbekçik bırakır ardında hatıra olarak bir de mesela.:))
Kalori bazında bira dedik evet çünkü; votka-meyvesuyu,redbull türevlerinden ya da şaraptan çok daha düşük kaloriye sahip.Ama siz de benim gibi bira sevmeyen,votka seven biriyseniz o zaman içtiğiniz miktarı daha iyi ayarlamalısınız.Yavaş yavaş içmeye çalışın.

4.Dans pistinde daha çok zaman geçirin.Sarhoş olmanın alemi yok neticede kimse sarhoş insanlardan hoşlanmaz.:)  Gerçi votka-vişne içerken vişne suyu daha yoğun oluyor genelde  sadece vişne suyu içiyoruz ama vişne suyu da oldukça kalorili.

Seçenekler için belki size yardımcı olur.

Miller:143

Efes:132

Efes Light:81

Corona:148

Gusta:142

Mariachi:132

Şarap (Sek100 ml) 70 kaloriŞarap (Tatlı100 ml) 90 kalori

Rom (100 ml) 200 kalori

Şampanya (100 ml) 70 kaloriBrandy (100 ml) 240 kalori

Viski (100 ml) 200 kaloriVodka (100 ml) 180 kalori

Rakı (100 ml) 180 kaloriCin (100 ml) 200 kalori

DANGER ZONE #2

Özellikle kızların arasında çokça karşılan bi durum…
Dedikodu,günün değerlendirilmesi,ders notlarını birleştirme gecesi,ya da sadece şöleee geçerken bir uğramak!:)
 

Konuşmaya dalınca olayın heycanıyla veya can sıkıntısından yanlışlıkla bir minik kare çikolatayla başlar gece… ve opss! son kareyi kim yiyecek diye birden arkadaşımızla karşılıklı ikna ederken buluruz kendimizi. Finalde de  yeni açılan bir paket çikolatayla tabii.

Bu devran böyle gitmez,gitmemeli…

Ne yapabiliriz?

*Yanınıza bir büyük boy su şişesi alın . Soda da harika olur.Bir süre olsun sizi şişkin tutar.

*Havuç,salatalık gibi yemesi zor ,kalorisi az olan sebzeleri yanınızda götürebilirsiniz..Türkiye’de sadece sapı olarak satılması da kerevizin sapı da kendisi de oldukça düşük kalorili.Sapının tadını ben çok seviyorum yoğurtla ya da peynirle çok güzel oluyor.Bir rivayete göre de kereviz sapını çiğnerken harcadadığınız kaloriyle ,aldığınız kalori eşit miktarda:) Yani nerdeyse 0 kalori değerli bir şey yiyorsunuz.

*Mevsimine göre çilek,kesilmiş portakal dilimleri,elma da süper alternatifler.

Meyvelerin de kalorisi olduğunu ve çok miktarda tüketilrse tabii ki kilo alımına yol açtığını unutmayın.Ama emin olun ki en şekerli ve yüksek kalorili meyve bile yediğiniz aburcubur kadar kalori olmayacaktır.!

Dyt. Meltem Pırıl Şenol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir