Ömür Boyu Sürecek Sevgiyi Yaratmak

Hayatımızdaki bazı günler, özel olduğumuzu hissetmek ve sevdiğimizi anlatmak için vardırlar. Eğer evliyseniz, evlilik yıl dönümü eğer değilseniz doğum günleri sevgi gösterileri için bir bahane aslında. Son yılların en gözde trendi ise, ‘sevgililer günü’. Bu günün anlam ve önemi; sevdiğin insanı git şımart, hediyelere boğ, çünkü bugün ona sevgini kanıtlamak zorundasın!

Sevgililer günü için yapılan planlar, alınan lüks hediyeler, kısa süreli bir mutluluk. Sonrası ise kül kedisi misali zaten.. Şubat ayına itafen biraz ‘sevme’ ve ikili ilişkiler konusuna değinmek istiyorum. Günümüz toplumunda her şey hızlı başlıyor ve hızlı bitiyor. ‘tek gecelik aşk masalları’ ile meşhur bu sıralar sevdalar. Kısa zamanda tanışılan insanlar, kısa zaman da yapılan evlilikler ve peşi sıra boşanmalar. Çabuk başlayıp, çabuk tükettiğimiz için yaslarımız bile bir hayli kısa sürüyor.

Bundan 30 yıl evvele gidelim, biraz zaman da yolculuk yapalım. Telefon bu kadar yaygın değil,  cep telefonu deseniz yok denecek kadar az, internet yok, sosyal medya hesapları yok! Ne kadar hoş değil mi? İnsanlar birbirlerine ulaşmak için çaba harcıyor ve ulaşabildikleri kısa zamanı da eminim iyi değerlendirip, kıymetini biliyorlardır. Günümüz sevgisi ise bunun tam aksi! Biriyle tanışınca önce tüm sosyal medya hesapları araştırılıyor, ortak arkadaş var mı? Sık gittiği yerler neresi? Ne tarz giyiniyor? Gibi sorulara cevap bulunup, yola öyle devam ediliyor. İnsanlar artık birbiriyle bir şey paylaşmıyor, çünkü öğrenmek istediği her şeyi sosyal medya sayesinde bir bir öğreniyor.

İkili ilişkileri incelediğimizde; uzun süreli ilişkilerin ve evliliklerin formülünü vermek pek kolay olmuyor. Fakat elde edilen en önemli bilgi şu ‘ uzun süreli bir ilişki yaşamanın anahtarı; kişiler arasında ki farklar olsa bile önemli olan beklentiler arası ortaklığın bulunması’ düşüncesidir. Bunu birazcık açtığımız zaman; amaç mutlu olmaksa ya da tutkulu bir aşk yaşamaksa amacınıza nasıl ulaştığınızın bir önemli yok. Farklı yollardan o tutkuyu yakalayıp, beklentinize ulaşıyorsanız, kişiliklerinizin farklı olması çok da önemli değil bu noktada.

Uzun süreli ve sağlıklı ilişkiler diye adlandırdığımız ilişkilerin, bir diğer anahtarı ise; bireylerin farklı yaşam alanlarına sahip olmasıdır. Hep deriz ya ‘bana çok benziyor, benim için yaratılmış!’, fakat araştırmalara göre, bu kadar benzerlik ilişkiyi sağlıklı kılan bir unsur değil. İlişlerin sağlıklı olması için, kişilerin A ve B kümeleri olarak ayrılması, kendilerine özgü sınırları ve çizgileri olması gerekmektedir. Bu sınırlar ve çizgiler olurken ‘ortak küme’ olarak adlandırdığımız kısımda ise, ortak beklentileriniz yer almalıdır. İlişkinin başında temelleri böyle atılırsa, devamı ‘sağlıklı bir romantik ilişki’ olacaktır.

Tüm bu sevgi formüllerinden sonra gerçek hayata döndüğümüzde görüyoruz ki, 14 Şubat’ı kabus gibi geçirenler ‘bekarlık mertebesine taht kurmuş olanlar’ var. Evet gönül isterdi ki, herkesin bir sevdiği olsa ya da sevdiği insan yanında olsa. Varsın olmasın bu sene de sevgiliniz. Hayatta ki en büyük sevgi, kendini sevmektir. Hem siz önce kendinizi sevmezseniz kim sizi sevmeye değer görsün ki? Hediyeyse hediye hemen kendinize güzel bir armağan alın! Mutlu olmanın zamanı mekanı olmaz ki… Madem bugün ‘sevgi günü’ sizde kendinizi şımartın biraz!

Konu ‘aşk’ olunca söylenecek, yazılacak bir çok şey oluyor. Fakat unutulan tek bir nokta var, hayat bazen bizleri öyle bir raddeye getiriyor ki, öğrendiğimiz her şeyi unutuyoruz. Hem ne demişler zaten ‘aşk, karşında ki için yaptığın tüm mantıksız hareketlerin toplamıdır’. İşte sevgililer günü de buna en güzel örneklerden birisi. Evet sevgi göstermek için koca bir yıl 14 Şubat’ı beklememek gerek. Ama madem elimizde böyle güzel bir fırsat var, neden fısıldamayalım aşkımızı? Neden tutkumuzu tazelemeyelim değil mi?

14 Şubat’ta yalnız olmamanız, yalnız olsanız bile ‘sevgi gününü’ içten bir şekilde karşılamanız, tek temennim. Sevgi çok yüce bir duygu, sevginizi hak eden insanlarla paylaşabilmek ise çok büyük bir bilgelik istiyor. Sevginiz ve seveniniz hep sizinle olsun, 14 Şubat ‘SEVGİliler Gününüz Kutlu Olsun’. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir