Yeni Gündemimiz Corona

Herkese merhabalar!

Daha eğlenceli şeylerden bahsetmek isterdim ama maalesef şu an dünyaca durumumuz çok eğlenceli değil. Malum corona 🦠 virüs ve bu sebeple de dikkat etmemiz gereken önemli püf noktaları var.

Birçok kozmetik mağazasında testerlar açıkta duruyor ve günde yüzlerce kişi o ürünlere dokunuyor. Dudaklarına, gözlerine ve ellerine sürüyor. Bununla ilgili nasıl önlemler almalıyız birazcık onlardan bahsetmek istiyorum.

Ellerinizi sizler çok iyi temizliyor olabilirsiniz ama başkalarından emin olamıyoruz tabii ki. Yüzümde denemiyorum elimde deniyorum diye düşünmeyin lütfen.

Özellikle açıkta duran testerler bence sadece corona virüsü için değil normalde de uçuk, arpacık ya da şu an aklıma gelmeyen virütik hastalıklar bulaşabilir.

Bunlardan nasıl kaçınalım birazcık bahsetmek istiyorum.

Ruj almak ve denemeden bana yakışacağını bilemem diyorsanız; çalışanlardan alkolle dezenfekte etmelerini istemekten çekinmeyin. Elinizde bile deneyecek olsanız mutlaka temizletin. Ucunu sadece kağıt mendille silip denemeyin. Likit rujlarda ise yedek aplikatör kullanmanızı öneririm. Ama böyle bir imkanınız yoksa internetten alışveriş yapar gibi denemeden alın ya da bildiğiniz daha önce kullandığınız ürünü almanızı daha öneririm.

Maskara seçerken de yedek aplikatör ile deneyebilirsiniz ama sizden önce biri direkt denemiş olabilir. Çok riske atmadan yalnızca fırçasına bakıp tercih edebilirsiniz.

Göz kalemlerini ve dudak kalemlerini de alkolle temizleterek deneyebilirsiniz.

Toz ürünlerde ise; allık, pudra, far ilgili de önlem olarak üzerini mendille temizleyip pamuklu çubuklarla üründen biraz alıp elinizde denemenizi tavsiye ederim.

Eğer alkol bulamamışsanız ve ısrarla denemek istiyorsanız doktor bir müşterim bana asetonun en iyi dezenfektan olduğunu söylemişti ama sadece ruj denemek için tercih edebilirsiniz tabii ki iyice uçtuğundan emin olduktan sonra ve mümkünse ruju dudağınızın küçük bir bölümüne sürün.

En önemli şeylerden bir tanesi de açıkta duran makyaj fırçalarını kullanmamak. Hijyeninden emin olamayız. Ayrıca kendiniz evde kullandığınız fırçaları ve süngerleri sık sık temizleyin. Özellikle fondötenle süngerleri latex olduğu ve içi nemli kaldığı süre içinde bakteri üretebilir.

Pompalı ürünler havayla temas etmediği için bir problem olacağını düşünmüyorum.
Tabii ki özellikle şunu söylemeliyim ki ben bir sağlık görevlisi değilim. Ben bir make up artist olarak sizlere tavsiyelerde bulunabilirim.

Sağlıklı ve makyajlı günler…

Ve kocaman sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir